Smer logo
 

V prípade daňových podvodov vypočujú pracovníčku banky

peniaze uplatok podvod

Proces v kauze daňových podvodov na Krajskom súde v Košiciach nekončí ani po viac ako piatich rokoch. Súd pojednávanie, na ktorom plánoval dokazovanie uzavrieť, odročil na 27. októbra. Zistil totiž, že ešte nevypovedal jeden svedok. Ide o pracovníčku banky, ktorá zakladala účet jednému z obžalovaných.

Na tento účet daňový úrad vyplácal nadmerné odpočty DPH. V prípade je obžalovaný 33-ročný Arnold B., 38-ročný Marcel O., 42-ročný Jozef Š. a dvaja dnes už bývalí pracovníci Daňového úradu Košice IV, 37-ročný Rastislav L. a rovnako starý Marián H.. Prví traja sú stíhaní za podvod, niekdajší zamestnanci daňového úradu aj za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Podľa obžaloby skupina ešte v rokoch 1998 a 1999 obrala štát pri nezákonne vyplatených nadmerných odpočtoch DPH o 650 600 eur (19,6 milióna korún).

V ďalšom prípade neoprávnene žiadali o odpočet vo výške 328 600 eur (9,9 milióna korún), ale peniaze im už po odhalení podvodu Daňový úrad Košice IV nevyplatil. Prokuratúra tvrdí, že všetky obchodné operácie, ktoré mali byť základom pre vrátenie dane, boli fiktívne.

Zdroj: SITA, 24.9.2009