Smer logo
 

Igor Šulaj sa stal šéfom Daňového riaditeľstva SR

Bratislava (SITA) - Minister financií SR Ján Počiatek v piatok popoludní vymenoval už bývalého poslanca Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-SD Igora Šulaja do funkcie šéfa Daňového riaditeľstva (DR) SR. Šulaj, ktorý bol v predchádzajúcom volebnom období tieňovým ministrom financií strany Smer-SD, vystriedal na tomto poste doterajšiu riaditeľku Máriu Machovú. Informoval o tom hovorca DR SR Robert Merva.

Šulaj chce počas svojho pôsobenia prispieť k zefektívneniu práce daňovej správy a odbúravaniu administratívnych prekážok pri komunikácii s občanmi a podnikateľským prostredím. Ako pokračoval Merva, svoj nástup na post generálneho riaditeľa DR SR spája s možnosťou posilnenia postavenia daňovej správy v štáte. Vo vzťahu k vláde a parlamentu má záujem zlepšiť vplyv a prínos daňovej správy ku tvorbe zákonov a legislatívnych zmien, ktorých výsledkom by malo byť podľa Šulaja zlepšenie daňového prostredia v štáte.

Za najdôležitejšie výsledky svojho pôsobenia na poste generálnej riaditeľky Daňového riaditeľstva SR považuje odchádzajúca riaditeľka Machová zlepšenie výberu daní, a to predovšetkým zjednodušenie procesov pri výbere daní. V posledných štyroch rokoch plnenie plánovaného výberu daní presahovalo 100 %. Pozitívne hodnotí tiež zníženie a zvrátenie tempa rastu daňového dlhu, ako aj zavedenie manažérskeho riadenia daňovej správy a klientskeho prístupu k občanom.

Na druhej strane sa Machovej nepodarilo uskutočniť reformu daňovej správy a znížiť počet daňových úradov. Na presadenie reformy totiž podľa nej chýbala politická vôľa. S redukciou počtu daňových úradov zo súčasných 102 na osem počítal návrh zákona o orgánoch štátnej správy vo veciach daní, v parlamente však ešte v minulom roku nenašiel dostatočnú podporu.

Igor Šulaj sa narodil 15. septembra 1963. Vyštudoval Fakultu ekonomiky služieb a cestovného ruchu na Vysokej škole ekonomickej v Banskej Bystrici. Od roku 1992 je členom Slovenskej komory daňových poradcov a v roku 1994 sa stal členom Slovenskej komory audítorov. Od roku 2002 bol poslancom NR SR, kde pôsobil vo výbore pre financie rozpočet a menu.