Smer logo
 

Kontrolóri zo Štúrovského daňového úradu brali úplatky

Polícia obvinila z korupcie päť pracovníkov Daňového úradu v Štúrove, ktorí sa obohatili najmenej o päť miliónov korún. Ako dnes na tlačovej besede informoval riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar, obvinených zadržali v utorok počas akcie s krycím názvom Kobra, na ktorej pracovalo takmer 100 policajtov. Pri akcii urobili policajti šesť domových prehliadok a okrem listinných dôkazov zadržali aj finančnú hotovosť viac ako 1,5 milióna korún.

Z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku obvinil vyšetrovateľ štyroch daňových kontrolórov - 48-ročnú Kornéliu F., 45-ročnú Editu D., 39-ročného Imricha T. a 41-ročného Arnolda Cs. Správkyňu dane na tom istom úradu Máriu F. obvinil vyšetrovateľ z podplácania. Kontrolóri sa trestných činov dopustili tak, že šesťkrát kontrolovali, či si nemenovaná spoločnosť uplatnila správny odpočet DPH a napriek tomu, že firma DPH odpočítala neoprávnene, konštatovali, že všetko je v poriadku. Tejto firme v rokoch 2001 až 2005 daňový úrad vrátil DPH vo výške takmer 13 miliónov korún. Z týchto peňazí správkyňa dane Mária F. dávala úplatky svojim kolegom. Peniaze na úplatky jej dával zástupca kontrolovanej firmy Vladimír B., informoval Gašpar. Zároveň dodal, že v tomto prípade polícia preveruje aj ďalších podozrivých a nie je vylúčené, že obvinených bude viac osôb.

Daňové riaditeľstvo už začalo konanie, aby spomínaní zamestnanci boli postavení mimo činnú štátnu službu, informovala hovorkyňa Daňového riaditeľstva (DR) SR Adriana Plešková. Dodala, že DR SR o spoluprácu požiadalo orgány činné v trestnom konaní a iniciovalo začatie trestného stíhania potom, ako získali indície, že zamestnanci Daňového úradu Štúrovo spolupracovali s daňovými subjektmi na daňových únikoch. DR SR má záujem na tom, aby očistil daňovú správu od jednotlivcov, ktorí svojim konaním dehonestujú prácu ostatných kolegov, dodala hovorkyňa.

Zdroj: SITA • 13.9.2006